Encyklopedie her

Barskedy

---
Rozvoj taktiky, Rozvoj rychlosti
3
3
12-30 všichni dohromady
12-50 let
1 hod. | 2
1.5 hod. | 2
Prostředí: louka
Denní doba: dopoledne, odpoledne
Roční období: jaro, léto, podzim
Materiál každý:
pálka
Materiál všichni:
tenisový míček, píšťalka, barevné fáborky

Realizace hry

V kruhovém hřišti o průměru 10 - 20 metrů (záleží na počtu hráčů), jsou po kruhovém obvodě hřiště rozmístěny kruhové mety o průměru 50 - 80 cm. Každá meta je viditelně označena barevnou stuhou po svém obvodu. Na každého hráče připadne losem jedna meta a každý z hráčů obsadí svoji metu (vstoupením do ní) při zahájení hry. Losem je vybrán jeden hráč, jenž získává k své metě i míček. Každý hráč má kromě své mety i vlastní dřevěnou odpalovací pálku. Pálky jsou zhotovené z dřevěných kulatin o délce 1 - 1,20 metru a o průměru 5 - 10 centimetrů. Pálka by měla být co nejhladší a na jednom konci opracována do špice.

Hráč s míčkem - nadhazovač - si vybere jednoho z hráčů na metě (nesmí to ovšem být ani jeden z nejbližších sousedů po nadhazovačově pravici či levici), zvolá jeho jméno: “Nadhazuji na Pepu“ nebo „Tak se připrav Karle“ nebo „Vláďa!“ Dotyčný hráč musí dát na srozuměnou, že je připraven a po té nadhazovač nadhazuje. Nadhoz musí být umístěn mezi ramena a kolena vyvolaného pálkaře s tím, že nadhoz může být směřován na kteroukoliv stranu pálkařova postavení. Je-li nadhoz špatný (není-li umístěn mezi ramena a kolena nebo je směřován příliš daleko od těla pálkaře) a pálkař nepromáchne, musí běžet pro zahozený míček nadhazovač. Je-li nadhoz dobrý a pálkař nezareaguje, nebo mine pálkou míček, běží pro zahozený míček pálkař. Získává míček do dalšího vlastnictví a tím i roli nadhazovače, dokud se mu nepodaří šikovně nadhodit na dalšího pálkaře. POZOR stačí, když se pálkař očividně pálkou dotkne míčku, pak míč zůstává v držení nadhazovače a ten je nucen si pro něj běžet. Míček nadhozený tak, že zasáhne pálkaře do jakékoliv části těla je považován za faul a nadhazovač má povinnost změnit novým výběrem, zvoláním jména a nadhozením pálkaře.

A nyní co je na této hře z hlediska motivace nejdůležitější. Ve chvíli, kdy pálkař či nadhazovač běží pro zahozený či odpálený míček, uprazdňuje se meta. V tu chvíli mají všichni hráči právo těžit na této metě „zlato“, což jsou drny a hlína uvnitř označené mety. Toto vytěžené zlato mohou pálkaři - těžaři - odnést na svoji metu a tím zvětšovat své vlastní bohatství, až do chvíle, kdy se vrací nadhazovač s míčkem zpátky ke své metě. Tady pozor, zde existuje několik možných řešení:

a) Nadhazovač se vrací na svoji metu a dotykem pálky na metu okamžitě zastavuje těžební činnost na své metě.

b) Nadhazovač vidí, že jeho meta se již změnila v děsivou jámu či oraniště, tak zamíří k jakékoliv metě prázdné náležející některému pálkaři - těžaři. Pokud ten se včas nevrátí a dotykem své pálky, již musí držet v ruce, svoji metu neobsadí, má nadhazovač tímtéž způsobem právo metu obsadit (tedy dotykem pálky, kterou drží v ruce). To tedy znamená pro pálkaře neustále věnovat pozornost tomu, kde se právě momentálně nachází nadhazovač, zda může jít těžit, nebo se raději zdrží na metě.

Důležitým pravidlem je i zákaz kradení si „zlata“ mezi pálkaři. Tedy šel-li někdo z pálkařů těžit, nikdo z ostatních pálkařů mu nemůže vzít „zlato“z jeho mety, nebo dokonce obsadit metu, kromě nadhazovače s míčkem. Po celou hru stojí uprostřed hřiště rozhodčí, který pozorně sleduje celou hru a nastane-li jakýkoliv sporný okamžik či prohřešek proti pravidlům ihned razantně zasahuje a musí rozhodnout. Pokud nadhazovač není schopen do 5 minut nalézt odpálený nebo špatně nadhozený míček, rozhodčí hru zastavuje a všichni jdou hledat ztracený míček. U hry zažijete obrovské nasazení všech zúčastněných, překvapivě zjistíte, kdo dokáže těžit v nejnemožnějších situacích, kdo si nakonec vytěží nejvíce a kdo skončí po kolena či po pás stojící v jámě.

Metodické poznámky

Po skončení této hry hřiště maximální možnou měrou uveďte do původního stavu. Před vlastní hrou zjistěte komu patří louka, na které hodláte hru uskutečnit a seznamte s tímto úmyslem jejího možného majitele. Zabráníte tím možným žalobám a soudním sporům.

Komentáře

Doposud žádné komentáře