Encyklopedie her

Pašeráci I.

---
Rozvoj taktiky a rychlosti
4-5
2
12-60 dvě družstva
10-40 let
15 min. | 1
45 min. - 1.5 hod. | 2
Prostředí: les
Denní doba: dopoledne, odpoledne
Roční období: jaro, léto, podzim
Materiál všichni:
papírky s napsanou hmotností cukru

Libreto

Za Napoleona se Francouzi marně pokoušeli dobýt Anglii. Když se jim to nepovedlo vojensky, chtěli protivníka zničit alespoň obchodně. Proto byl zakázán veškerý obchod s Anglií. Tím se ovšem stalo, že na francouzském trhu chybělo mnoho důležitých surovin a začal se rozvíjet černý trh. Anglie v té době v koloniích pěstovala cukrovou třtinu, ze které se vyráběl cukr. Ten nyní ve Francii oficiálně nebyl a tak se začal pašovat. Přes kanál La Manche to bylo jednoduché, větší problémy nastaly na francouzské půdě...

Realizace hry

Rozdělíme hráče na dvě skupiny. Jedna skupina budou pašeráci (mělo by jich být o něco méně než ostatních, odhad je třetina až dvě pětiny celkového počtu hráčů), zbytek hráčů jsou celníci (hlídači, či jak je jinak libo). Hra se odehrává nejlépe v lese, pokud je možno, tak přes potok na území přibližně čtvercového tvaru.

Potok představuje kanál, na jedné straně potoka je Anglie, na druhé straně Francie s vymezeným městem (kruh o poloměru asi 2 m). Pašeráci se mohou pohybovat po všech částech hracího pole, celníci pouze na území Francie. Celníci navíc nesmí do města. Další důležitou osobou ve hře je překupník, toho hraje některý člen vedení nebo instruktor, který sedí uprostřed města na francouzském území.

Na území Anglie na několika místech nabírají pašeráci cukr. Cukr představují lístečky s napsanou hmotností. Čím je hmotnost větší, tím je lísteček samozřejmě cennější. Pašerák si může vybrat libovolný lísteček, platí však pravidlo, že nemůže nést více než jeden lísteček najednou. Cílem pašeráků je dopravit co nejvíce lístečků (cukru) překupníkovi, cílem celníků je propustit co nejméně cukru přes hranice. Pokud totiž celník zadrží někoho na francouzském území (mimo město), je zadržený povinen odevzdat veškerý přenášený kontraband.

Celníci vítězí, když se jim povede zabavit nejméně tři pětiny celkové hmotnosti cukru; pašeráci zvítězí, když se jim povede propašovat nejméně 50% cukru.

Varianta:

Pašovat se dá samozřejmě cokoliv. Velmi úspěšná varianta se jmenovala Na Gida a pašovalo se při ní dřevo z Polska do Ruska. Pašované dřevo představovaly půlmetrové klády.

Komentáře

Doposud žádné komentáře